Czyścić, optymalizować … czy przeinstalować?

ALTECH Serwis Komputerowy Sedziszow instalacja systemu

Wiele programów, a nawet całych pakietów powszechnie dziś dostępnych, oferuje pomoc w zakresie aktualizowania, czyszczenia, diagnostyki czy też optymalizacji systemu operacyjnego. Pozostaje tylko zadać sobie pytanie do jakiego stopnia takie zabiegi są w stanie podrasować szwankujący system i czy właściwie nie byłoby prościej i efektywniej postawić go na nowo.

Przeglądając ostatnio kilkadziesiąt programów do poprawy wydajności systemu operacyjnego początkowo byłem zdumiony paletą możliwości. Po głębszej analizie widać jednak, że ich możliwość zasadniczo się dublują i sprowadzają do kilku podstawowych zabiegów:

  • usuwanie niepotrzebnych plików rozsianych po dysku
  • oczyszczanie i naprawianie błędów rejestru
  • kontrolowanie automatycznie uruchamianych aplikacji, usług, procesów
  • defragmentacja dysku

Można by jeszcze coś wymienić, chociaż czasami trudno jest jednoznacznie określić co kryje się za ładnie opisanymi funkcjami, których użycie ma sprawić pozytywne wrażenie poprawienia wydajności.

Drugą stroną medalu jest fakt, że programy takie zachęcają do pozostawienia ich w dobrej wierze zainstalowanych i funkcjonujących w tle systemu aby stale usprawniać jego działanie. Pozostaje pytanie czy dodatkowy program działający w tle faktycznie pomoże nam przyspieszyć działanie systemu czy może zajmie część zasobów, które tak skrupulatnie wyzwolił.

Dochodząc do sedna, jeśli masz niezbyt wydajny sprzęt i zaśmiecony system operacyjny to żadna optymalizacja nie będzie tak wydajna jak “tabula rasa” … format i świeża instalacja.