AMD Ryzen naprzeciw procesorom Intel

Firma AMD atakuje rynek z nową gamą procesorów. Naprzeciw dominującym na rynku komputerowym procesorom Intel z serii i7, i5 oraz i3 mają stanąć Ryzen 7, 5 i domyślnie 3. Piszę w domyśle ponieważ na te ostatnie nadal czekamy. Do tej pory zadebiutowały siódemki i piątki.

Wyniki testów opublikowanych w majowym numerze PC Format pokazują, że analogiczne konkurencyjne procesory idą łeb w łeb z niewielkimi wahaniami na korzyść jednego czy drugiego. Przy niewielkich różnicach wydajnościowych za zbliżoną cenę można sobie wyobrazić, że na procesory Ryzen 7 zdecydują się tylko osoby z pionierską odwagą. Przy wysokiej cenie procesora i obecnie niezbyt dużym wyborze kompatybilnych płyt i kart graficznych. Jednak temat jest rozwojowy, a przy dzisiejszym pędzie technologicznym nie będziemy długo czekać na zgrane zestawy dla szukających wydajnego sprzętu.

Wracając do testów procesorów w tej samej cenie (Intel i5-7500 vs. Ryzen 5 1500X) wygląda na to, że Intel lepiej radzi sobie z pracą jedno-wątkową natomiast AMD ma wyższą wydajność przy pracy wielo-wątkowej. Pozostaje zadać sobie pytanie czy aplikacje, których najczęściej używamy, używają jednego czy wielu wątków. Jeżeli na komputerze głównie przeglądasz internet i słuchasz muzyki to raczej nie warto zachodzić w głowę. Jeśli jednak jesteś fanem gier lub korzystasz z zaawansowanych programów graficznych czy też projektowych to może jest to dla ciebie temat nad którym warto się pochylić.